Qaltex

Páskový kalkulátor s jednoduchým
rozhraním a spoustou funkcí

Stáhnout Qaltex Verze 1.1.7   Free   Windows
Textové rozhraní,
výpočty ihned během psaní

Každý list je brán jako řádky s výpočetními výrazy, které jsou přepočítávány ihned v průběhu jejich psaní, či změn. Výsledky jsou zobrazovány vždy na konci každého řádku.

Uživatelsky definovatelné
funkce a vzorce

Kromě spousty interně definovaných funkcí, si můžete vytvořit i své vlastní. Speciální typy funkcí - vzorce - lze definovat ve více úrovních. Použití jednoduchých (konstantních) proměnných je samozřejmostí.

Knihovna funkcí,
našeptávač kódu

Knihovna funkcí umožňuje procházet seznam dostupného obsahu, včetně příkladů, uživatelských dokumentů a definic. Našeptávač kódu je pak nezbytným nástrojem pro rychlé psaní výrazů.

Qaltex je inspirován mnoha podobnými aplikacemi, přičemž ale řeší jejich nevýhody, a je vybaven mnoha jedinečnými možnostmi a nástroji.

Je distribuován jako nativní Windows aplikace. To znamená rychlý start, žádné velké vytěžování RAM, či CPU, žádný .NET, žádná JAVA, žádný Electron, apod. Není třeba spouštět nějaké komplexní vývojářské rozhraní jako Visual Studio Code, Eclipse, nebo webový prohlížeč, abyste si mohli rychle spočítat nějaké výsledky.

Záložky a vícestránkové dokumenty

Soubory Qaltex jsou v podstatě vícestránkové dokumenty, kde každá stránka reprezentuje list s výpočty.

Pro jednostránkové dokumenty lze záložku listu automaticky skrýt - pomocí deaktivace volby "Zobrazit záložku pro jeden list".

Komplexnější vzorce a funkce mohou být deklarovány ve skrytých listech, a poté použity na viditelných stránkách. Do skrytých listů lze samozřejmě vkládat i nějaké doplňující komentáře a autorské poznámky.

Snadná definice funkcí a vzorců

Kromě výpočtů jednoduchých výrazů a interně definovaných funkcí, můžete využít také vlastní proměnné, vlastní funkce a vlastní vzorce.

K dispozici máte dva typy definic vzorců - "s" nebo "bez" výsledku. Výsledek je započítáván do mezisoučtů, součtů a celkového součtu stránky (zobrazeného dole v okně aplikace), takže občas je vhodné definovat jen vlastní vzorec.

Funkce i vzorce lze definovat jako vnořené - použitím dalších funkcí a vzorců v jejich deklaraci.

Proměnné jsou v zásadě jednoduché (konstantní) vzorce, které je vhodné použít pro lepší přehlednost nějakých krátkých, ale přesto více-krokových výpočtů.

Použití vzorců z jiných souborů

Jakékoliv vzorce deklarované v souborech Qaltexu lze použít v jiných souborech Qaltexu, a to pomocí příkazu USE.

Lze připojit lokální i vzdálené soubory. Pokud nespecifikujete souborovou cestu, Qaltex hledá soubor ve složce daného dokumentu, v systémových složkách Qaltexu a v online stahovacím centru souborů.

Použití příkazu USE může být vnořené, což znamená, že můžete tvořit hierarchickou strukturu vzorců, a používat existující deklarační soubory v jiných deklaračních souborech.

Pokud chcete některé deklarační soubory automaticky používat v nově vytvářených dokumentech, přidejte tyto soubory do Vašeho seznamu "Výchozích používaných souborů" (viz nabídka Soubor).

Chytré zpracování vstupu,
různé možnosti formátování výsledků

Narozdíl od ostatních podobných aplikací Qaltex automaticky detekuje klávesu desetinného oddělovače stisknutou na numerické klávesnici, a vkládá do dokumentu požadovaný desetinný oddělovač (tečku), namísto desetinného oddělovače definovaného v regionálním nastavení Windows. Používání jiných kalkulátorů s textovým rozhraním nepodporujícím tento malý trik je velmi obtěžující především v ne-anglických prostředích, kde tečka desetinným oddělovačem povětšinou není.

Ani možnosti formátování výsledku nejsou v podobných aplikacích samozřejmostí. Qaltex nabízí volby oddělovače tisíců, desetinného oddělovače a mnoho dalších možností, které ovlivňují podobu zobrazovaného výsledku.

Qaltex obsahuje i další chytré klávesové zkratky, jako např.:

  • "Tab / Shift+Tab (další a předchozí číslo)", jež umožňuje postupný výběr a zadání, či změnu čísel na stránce
  • "Klávesa End", která kontextově nastavuje kurzor na konec výrazu nebo konec řádku
  • "Shift+Enter (Použít výsledek)", která do dokumentu přidá nový řádek začínající výsledkem aktuálního řádku
  • "Ctrl+Enter (Odkaz na předchozí řádek)", která do aktuálního výrazu doplní odkaz na výsledek předchozího řádku

Knihovna funkcí, našeptávač kódu

Panel knihovny funkcí obsahuje seznam všech dostupných vzorců, funkcí, konstant, jednotek, příkladů a dokumentů. Můžete v něm hledat požadované položky a vkládat je do aktuálních řádků (anebo je otevírat v případě, že se jedná o dokumenty nebo příklady). Knihovnu lze vyvolat klávesovými zkratkami F11 nebo Alt+G.

Našeptávač kódu je perfektním, kontextově dostupným, doplňkovým nástrojem ke knihovně funkcí. Vyvolat jej můžete klávesovou zkratkou Ctrl+Mezerník.

Našeptávač lokálního kódu, který v seznamu zobrazuje jen proměnné a vzorce aktuálního dokumentu, zobrazíte zkratkou Ctrl+Shift+Mezerník.

Pokud některé položky nechcete v knihovně a našeptávači zobrazovat, přidejte příslušné deklarační soubory do Vašeho seznamu "Ignorovaných souborů" (viz nabídka Soubor, anebo kontextová nabídka knihovny funkcí).

Skupiny, komentáře, podtržení,
součty a mezisoučty

Zvýraznění syntaxe, které vizuálně odlišuje jednotlivé prvky výpočetních výrazů (čísla, operátory, funkce, apod.), není jedinou možností, jak lze strukturovat obsah Vašeho dokumentu. Skupiny, komentáře a podtržení umožňují velmi dobře uspořádat a popsat bloky Vašich výpočtů.

Součty a mezisoučty jsou Vaší nejlepší možností pro získání rychlých sumářů (nebo počtů, průměrů, mediánů, apod.) z hodnot předchozích řádků.

Součet stránky, zobrazovaný v dolní části každého listu, slouží jako orientační výsledek pro některé rychlé nebo dočasné výpočty - např. když napíšete několik čísel (jedno na každý řádek), okamžitě vidíte jejich součet ve spodním panelu.

Pokud jde o formátování výsledků, chovají se podtržení stejně jako součty – takže výsledky zobrazené na následujícím řádku jsou zobrazeny tučně.

Rozpoznávání jednotek a měn

Qaltex podporuje výpočty zahrnující jednotky a měny, ale někdy mohou být jejich symboly v konfliktu s proměnnými, či jinými identifikátory. Proto lze rozpoznávání jednotek a měn vypnout v nastavení aplikace.

Denní kurzy všech známých měn jsou stahovány online, kdykoliv je ve výpočtech nějaká měna použita.

Symboly jednotek a jejich konverzní koeficienty jsou přizpůsobitelné pomocí konfiguračních souborů, které naleznete ve složce library v instalačním adresáři Qaltexu.

Tisk a export

Zatímco pomocí exportu ukládáte veškerý text a formátování zvolené stránky (nebo celého dokumentu) do zvoleného formátu souboru, pomocí tisku získáte uživatelsky přívětivou tiskovou sestavu s Vašimi výpočty.

Pro export a tisk lze zvolit speciální barevný motiv, takže pracovat můžete běžně např. v tmavém motivu, ale exportovat / tisknout lze v klasickém motivu s bílým pozadím.

Exportovat lze do mnoha různých formátů, jako např. HTML, PDF, RTF, TXT a CSV.

Tisk je typicky prováděn do formátu HTML a výsledná tisková sestava je otevřena ve Vašem výchozím webovém prohlížeči, kde ji můžete vytisknout, anebo uložit do jiného formátu. Pokud chcete vždy rovnou tisknout do PDF formátu, aktivujte příslušnou volbu v nastavení aplikace.

Grafy a vykreslování průběhu funkcí

Qaltex umožňuje vytvářet komplexní a pěkně vypadající grafy velmi rychle a velmi snadno. Graf vytvoříte již zadáním pár čísel a použitím klávesové zkratky 'Shift+Ctrl+Enter' ...

Příkladový dokument demonstruje základní možnosti grafů, včetně syntaxe pro vytváření grafů smíšených.

Vykreslování průběhu funkce dovoluje zobrazit křivku jakékoliv jednoparametrové funkce, či výrazu. Vykreslení více funkcí v jednom grafu je také podporováno.

Funkcí "plot" lze také zobrazit vývoj kurzu zvoleného měnového páru v čase.

Grafy jsou vždy otevřeny ve Vašem výchozím webovém prohlížeči, kde je lze vytisknout, nebo uložit jako obrázek.

Panely nástrojů - UI zaměřené na myš

Panely nástrojů jsou plně přizpůsobitelné prvky rozhraní, které obsahují tlačítka pro čísla, operátory, funkce nebo dokonce pro celé fragmenty "kódu". Pro jejich zobrazení můžete využít volbu "Nástroje -> Panel nástrojů" (anebo klésovou zkratku F8).

Deklarace panelu nástrojů jsou uloženy v jednoduchých textových souborech se snadno pochopitelnou syntaxí. Vlastní panely můžete vytvářet pomocí příkazu "Upravit" z kontextové nabídky panelu nástrojů a hotové změny lze uložit klávesovou zkratkou Ctrl+S pod vámi zvoleným názvem.

Pro více informací otevřete příklad "Panely nástrojů" - tam je k dispozici popis syntaxe, nápověda k použití panelů a seznam dostupných prvků obsahu panelů.

Motivy vzhledu, lokalizace a další možnosti

Qaltex podporuje barevná schémata (motivy vzhledu), lokalizaci, nastavování velikosti písma, časovou platnost vzorců (pomocí referenčního data dokumentů), režim kontextové anebo hlavní aplikační nabídky, a mnoho dalších možností.

Můžete si jednoduše stáhnout instalační program nebo balíček pro portable instalaci a vyzkoušet si Qaltex sami. Je k dispozici zdarma (licencován jako freeware), ale pokud jej používáte pravidelně nebo se vám prostě jen líbí, můžete přispět libovolnou částkou na jeho další rozvoj.

Poslední změny
v1.1.7
5.3.2023
  • přidáno: Lokalizace ve zjednodušené čínštině (od RainSlide)
  • přidáno: Emotikony (symboly mimo ASCII) lze nyní rozpoznávat jako proměnné, takže můžete Qaltex použít např. v rámci zábavnější výuky matematiky pro děti. Tuto možnost musíte nejprve povolit v Nastavení.
  • přidáno: Přizpůsobení písem pro knihovnu funkcí a panel nástrojů
  • vylepšeno: Symboly měn vkládané ze schránky jsou nyní nahrazeny zkratkami nebo odstraněny (na základě kombinace voleb „Rozpoznávat měny“ a „Nahrazovat vkládané symboly měn“).
  • vylepšeno: Nepodporované znaky (jako – — × ...) jsou nyní při vkládání textu ze schránky nahrazeny jejich podporovanými ekvivalenty
  • vylepšeno: První použití klávesy END nastaví kurzor na poslední "nebílý" znak před rovnítkem (=) nebo komentářem
  • a další drobná vylepšení a úpravy ...
v1.1.6
13.11.2022
  • přidáno: výsledek výpočtu z označeného textu se nyní zobrazuje ve stavovém řádku
  • vylepšeno: pro převod mezi měnami a jednotkami lze nyní využít i klíčové slovo "to"
  • vylepšeno: navigátor stránek nyní v popiscích zobrazuje jejich názvy
  • vylepšeno: vzhled tlačítek panelu nástrojů lze doladit volbou v nabídce Nastavení (tlačítka tak nyní mohou být tmavší, normální nebo světlejší)
  • vylepšeno: knihovnu funkcí a panel nástrojů lze nyní zobrazit nebo skrýt pomocí malých ikon na pravé straně stavového řádku
  • vylepšeno: vzhled panelu "naposledy otevřené soubory" byl mírně vylepšen
  • vylepšeno: aktuálně zadaný operátor na konci řádku je při výpočtu ignorován, takže Vás již při psaní výrazů neruší hlášení syntaktických chyb
  • vylepšeno: nástroj "uzavření do závorek" byl mírně vylepšen - nová klávesová zkratka (Alt+P), výběr po uzavření, tlačítko na panelu nástrojů
  • vylepšeno: výběr textu pomocí horké klávesy Shift+End nyní vybere nejprve část výrazu (bez výsledku) a poté celý řádek
  • vylepšeno: do seznamu maker panelu nástrojů byly přidány možnosti "další a předchozí číslo".
  • vylepšeno: nyní můžete po zadání příkazu "USE" použít zkratku Ctrl+Enter - zobrazí se vám dialog pro otevření souboru
  • vylepšeno: pokud existuje komentář na konci řádku (//), klávesa End se nyní zastaví nejprve před tímto komentářem, poté se zastaví před výsledným znakem a nakonec se zastaví na konci řádku
  • opraveno: příkaz "USE" se nyní provádí po dokončení hledání zadané požadované položky pomocí našeptávače kódu (a ne po každém napsaném znaku)
  • opraveno: vložení textu s úvodními mezerami vedlo k nahrazení těchto mezer nulami (když byla povolena možnost "Kontrolovat syntaxi čísel ze schránky")
  • opraveno: vložení textu s úvodními nulami vedlo k odstranění těchto nul (když byla povolena možnost "Kontrolovat syntaxi čísel ze schránky")
  • opraveno: volba "Přenést výsledek (Shift+Enter)" nefungovala s hexadecimálními hodnotami - toto je nyní opraveno
  • opraveno: rekurzivní deklarace (např. a = a) způsobily pád aplikace - toto je nyní opraveno
  • opraveno: mezipaměť výpočtu (za určitých zvláštních okolností nevrátila správné výsledky, např. když deklarace vzorců a přiřazení použitých proměnných byly v různých listech)
  • opraveno: výpočty s odkazy na řádky (~N) s negativními výsledky
  • opraveno: velké zpoždění automatického přepočtu (při editaci) způsobovalo nežádoucí zpoždění i při přepínání stránek
v1.1.5
11.6.2022
  • přidáno: panely nástrojů - plně přizpůsobitelné sady tlačítek (čísla, operátory, funkce, apod.)
  • přidáno: syntaxe panelu nástrojů je popsána v příkladu "Panely nástrojů"
  • přidáno: graf vývoje kurzu zadaného měnového páru pro zvolené období (pomocí funkce "plot")
  • přidáno: knihovna funkcí může být nyní zobrazena buď jako panel, anebo jako kontextová nabídka (volba varianty je k dispozici v Nastavení)
  • přidáno: nová volba pro uložení aktuálního výběru coby výstřižku (což umožňuje ukládat a používat malé kousky "kódu" mnohem flexibilněji, než doposud)
  • přidáno: několik důležitých informací o použití měn a jednotek ve výpočtech bylo přidáno do příkladu "Základní možnosti"
  • přidáno: seznam alternativních klávesových zkratek byl přidán do příkladu "Základní možnosti"
  • vylepšeno: jestliže není vybrán žádný text, pak klávesová zkratka CTRL+C kopíruje do schránky výsledek aktuálního (anebo předchozího) řádku
  • vylepšeno: seznam položek panelu "dokončování kódu" v rámci listu "výchozích použitých souborů" nyní obsahuje jen dostupné soubory (tak jako pro list "ignorované soubory")
  • vylepšeno: pozicování a určování velikosti panelu "dokončování kódu" bylo mírně vylepšeno
  • opraveno: smazání obsahu řádku pomocí klávesy Backspace (od znaku rovná se na konci) způsobovalo nechtěné automatické vytvoření dvojitého podtržení
  • opraveno: kromě grafů s více sériemi byly položky v legendě grafu vždy seřazeny v opačném pořadí
v1.1.4.20
30.5.2022
  • přidáno: příkazy grafů a soubory z příkazu USE se nyní chovají jako hypertextové odkazy (lze je otevřít pomocí klávesy Ctrl a levého tlačítka myši)
  • opraveno: zapamatování si maximalizovaného stavu okna
  • opraveno: špatně indikovaná verze produktu pro regionální nastavení 1033 (Americká angličtina)
v1.1.4.17
20.5.2022
  • přidáno: podpora grafů, včetně vykreslování průběhu funkcí
  • přidáno: šest nových vzhledů
  • přidáno: příklad na "trojčlenku" a grafy
  • vylepšeno: příklady a výstřižky mohou být přidávány do seznamu ignorovaných souborů, takže od této chvíle můžete skrýt jakýkoli nechtěný úryvek nebo ukázku ze své knihovny
  • vylepšeno: čísla a výrazy vložené ze schránky jsou nyní automaticky převedeny z libovolného národního prostředí do správné syntaxe
  • vylepšeno: uživatelsky definované funkce jsou nyní zahrnuty do knihovny i do seznamu našeptávače
  • opraveno: vkládání úryvků do dokumentu (nyní se správně vkládá pouze první list úryvku)
  • opraveno: vložení vzorců a funkcí z knihovny do dokumentu (list nebyl přepočítán, pokud byly vloženy položky z dosud nestažených souborů)
  • opraveno: některé problémy se zvýrazněním syntaxe (apostrof na konci textu, uživatelské funkce)
  • opraveno: správné zpracování přesměrování http během stahování dokumentů, aktualizací a dalšího obsahu
  • a další drobná vylepšení a úpravy
v1.0.3.16
5.5.2022
  • vylepšeno: práce s textovými proměnnými a vzorci
  • opraveno: výsledná informační zpráva "Kontroly aktualizací" neobsahovala číslo aktuální verze (v anglické lokalizaci)
  • opraveno: volba "Podpořit" směřovala na neexistující webovou stránku
  • opraveno: uložený soubor byl ihned při dalším otevření aplikace označen jako "změněný" - toto je nyní opraveno
  • opraveno: výpočty aggregačních funkcí pro různé jednotky ze stejné oblasti
  • opraveno: zavádějící info o aktuální dostupné verzi na úvodní stránce
v1.0.1.11
30.3.2022
  • opraveno: stahování připojovaných souborů z webu
  • opraveno: zjišťování dostupnosti nové verze
v1.0.1
27.3.2022
  • první vydání produktu